Gratis och open source utmanar mobil-oligopolet
Posted 13 oktober 2009
on:- I: mobil
- 5 Comments
De mobila bank- och informationstjänsterna har revolutionerat livet för fattiga östafrikaner, men somliga har tjänat mer på mobilrevolutionen än andra. För fortfarande är data- och teletrafik mångfalt dyrare i Afrika än i Europa. Jag ska blogga mer om det senare, låt oss bara konstatera att en genomsnittskenyan spenderar 50 procent av sin disponibla inkomst på mobiltelefoni. Bland de fattigaste är siffran högre. Samtidigt redovisar mobiloperatören Safaricom en miljarddollarvinst.
Många har räknat på och skrivit om de afrikanska mobilbolagens vinstmarginaler. Safaricom har haft en särställning, och närmast monopoliserat marknaden för mobila banktjänster. Men nu öppnar sig möjligheter för den som vill skapa egna alternativ, men en ny tjänst från FrontlineSMS: En gratis open source-plattform för att bygga mobila pengatjänster. FrontlineSMS har tidigare byggt systemet som ligger till grund för tjänster som Ushahidi, ett krisrapporteringsverktyg som användes bland annat för att samla in rapporter om oroligheterna efter valet förrförra året.
Bloggen Many possibilities skrev för en tid sedan om hur uppstarten av en sms-baserad bloddatabas för kenyanska sjukhus försvårades av att sköterskorna som skulle sköta den var ovilliga att betala kostnaden för att skicka sms-uppdateringarna. Open source-plattformar för informationstjänster löser inte problemen men dyra sms-kostnader, men lite ordentlig konkurrens på mobila banktjänster vore sannerligen inte så dumt det heller.
5 svar till "Gratis och open source utmanar mobil-oligopolet"

Hej, finns det fler (backgrund) artiklar på Svenska om:
M-pesa.
Toaletter i Kibera som ger biogas till belysning och matlagning.
Jag är tandläkare och har varit för 8e gång i Kenya, som volontär i en Rotary Dental Clinic.
Förbereder en föredrag och behöver text på svenska.
Tack för hjälpen!
Fonger van der Werf
Född i Nederländerna, bosatt i Sverige sedan 2006
fonger@zonnet.nl


Hej!
intressant blog för oss som brinner för utvecklingen af den afrikanska kontinenten. hittade hit via richrank…helt sjukt
om du vill hålla koll på nya software-lösningar för den afrikanska/globala marknaden, så finns det en god chans att många sådana kommer att skapas här:
Meltwater Entrepreneurial School of Technology (MEST) i Accra, Ghana
Tack för intressant läsning!
/ JW

1 | Medborgarna övervakar valet i Moçambique « Nairobikoll!
28 oktober 2009 den 22:00
[…] Leo Wallentin Gratis och open source utmanar mobil-oligopolet […]